REMESLO . NÁPADY . NAŠE STORY . TRHY . JARMOKY . PREHLIADKY . RECEPTY . PRÍRODA

Žurnál z vrecka

Inšpiratívne čítanie zo života 

Najnovšie články

Novohrad je región, ktorý na vás dýchne svojimi tajomstvami minulosti aj dnes. Môžete tu objaviť skryté poklady materiálnej aj duchovnej kultúry, ktoré obohatia ako dušu, tak aj zmysly. Novohrad vo vás podporí vašu bádateľskú a dobrodružnú stránku po poznaní a objavovaní. Stačí sa len vybrať tými správnymi cestami -necestami do starobylého...

V našom rodinnom podniku si zakladáme na tradícií, kvalite, originálnych nápadoch a kumšte. Držíme krok s dobou a našim zákazníkom ponúkame výrobky ohľaduplné k životnému prostrediu.

Remeslo & tradície

Súčasný 1. január má už svoje ako staré , tak aj nové zvyky. Stretáva sa rodina pri novoročnom obede - jeme šošovicu, dojedáme silvestrovskú kapustnicu, tí starší vinšujú vinše a mladší gúľajú očami :-).

To, že má advent svoje tajomstvá, čary a mágiu môžeme pocítiť už o pár dní. V každom regióne existuje mnoho zvyklostí a určite aj špecifík, ktoré sa viažu na toto obdobie. Skúste zájsť za svojimi starými rodičmi a opýtajte sa ich, ako trávili čas od Lucie do Vianoc. Určite sa dozviete, že toto obdobie bolo veľmi vzrušujúce, plné zvedavosti...

Ďalším zo Stridžích dní je sviatok Ondreja, ktorý sa slávi 30. decembra. Tento sviatok sa z funkčného hľadiska orientoval viac na úkony spojené so Slnovratom a novoročným obdobím. Deň Ondreja bol očakávaný aj kvôli veštbám k vydaju. Verilo sa, že každý má svojho "osúdenca".

Pozývame Vás k seriálu Nastáva čas Vianočný, kde budem počas adventu písať o rôznych zvyklostiach, obyčajovej kultúre a o tom, čo stojí za to si prečítať a odovzdať našim deckám, prípadne si pripomenúť alebo obohatiť vlastné tradície o tie zabudnuté...

Novinky z výroby

Šaty určené pre malé dievčatká sú naším pilotným projektom. Kedysi ešte nie firemným, ale osobným zámerom bolo vytvoriť šaty pre moje dievčatá, ktoré budú variabilné - jednoducho, aby rástli spolu s nimi. Hneď od začiatku mali obrovský úspech a nám sa začala ukazovať cesta k tvorbe.

Kedysi nadčasové ekologické myslenie sa dnes stáva samozrejmosťou a do budúcna priam nevyhnutnosťou.

Recepty & Dobroty

Trhy & Jarmoky

Niekedy ani netušíme, čo všetko a v kom všetkom sa spustia nové myšlienkové pochody, inšpirácie, odvaha, keď si plníme svoj vlastný sen a sme v smere svojho plynutia.

Napísali o nás

Poznáte príbeh o Popoluške? Jasné, že áno. Čarovné šaty v oriešku a potom ples, princ a všetko to kúzlo lásky, o ktorom sníva každá z nás. A čo keby sme vám povedali, že to vôbec nie je výmysel? Šaty majú skutočne kúzelnú moc! A nielen do polnoci, ako to bolo v prípade sestry ,,Popelky":)

Konferencia ponúkla opäť priestor aj mnohým vystavovateľom. "Mnohí sa rok čo rok vracajú, ale prišli aj noví," dopĺňa Alexandra Pevalová. "Prvýkrát sme tu mali kreatívne fotoštúdio či handmade veci." Nás však zaujal netradičný, folklórny stánok Svetlanky Matuškovej z Lučenca.

Svetlanka sa narodila a žije so svojou rodinou v Lučenci, v lone krásnej stredoslovenskej prírody.