Zabudnutá krása Novohradu

09.01.2022

Novohrad je región, ktorý na vás dýchne svojimi tajomstvami minulosti aj dnes. Môžete tu objaviť skryté poklady materiálnej aj duchovnej kultúry, ktoré obohatia ako dušu, tak aj zmysly. Novohrad vo vás podporí vašu bádateľskú a dobrodružnú stránku po poznaní a objavovaní. Stačí sa len vybrať tými správnymi cestami -necestami do starobylého priestoru regiónu a oprášiť osudy jeho obyvateľov.

POSLEDNÉ OHLIADNUTIE ZA DOMOVOM

Jeden z príbehov Novohradu si nesie trpkú príchuť straty a zániku pestrej kultúry obyvateľov dvoch dedín v dolinách Javoria. Výstavba vojenského obvodu priniesla ľuďom ťažobu na plecia v podobe ich vysídlenia. Chotáre obcí Turieho Poľa a Lešti stíchli ľudskou vravou v rokoch 1950-1951, kedy úradne zanikli. Mnohí obyvatelia odchádzali z miesta proti svojej vôli a túto situáciu niesli veľmi ťažko. Museli sa prispôsobiť novému životu v iných častiach krajiny, no neboli jedinými na Slovenku. V päťdesiatych rokoch 20.storočia zanikli desiatky obcí na základe realizácie rozvojových projektov v celej krajine. 

"PRAVÉ ORECHOVÉ Z NOVOHRADU"

Tento silný príbeh sa nám postupne odkryl pri našej vlastnej tvorbe. So zámerom pripraviť "echt, pravú orechovú kolekciu z Novohradu" sme urobili terénny výskum v Novohradskom múzeu, pracne pripravili doskúmané motívy a začali šiť. Každým stehom k nám dokráčal aj kus pravdy tohto príbehu. Vybrali sme strihy pre bežné nosenie a doplnili ich krásnymi motívmi z vyšívaných košieľ, kabaníc a opleciek spomínaných obcí. Výšivky vyhotovujeme ručne aj strojovo. Záleží len na klientovi a jeho požiadavkach. Čaro geometrických vzorov pri ručnom vyšívaní vás prenesie do meditácie. Každý nový krížik vytvára dokonalé tvary a pastvu pre oči.  

PRÍBEH, KTORÝ PREŽIJE ?

Prvá kolekcia modernej nadčasovej módy bola odprezentovaná na prehliadke Folklórne Parádnice v téme svadba. Regionálne médiá rozšírili túto našu novinu a prišli aj osobné návštevy obyvateľov Turieho Poľa a Lešti. Nadšení a šťastní, že má niekto záujem o ich vlastný život a osud. To sú momenty, keď práca naberie ešte hlbší rozmer a zmysel, že to, čo robíte vytvára úžitok. 

Každý, kto nám napísal, či prišiel osobne povedať svoje vhľady, priniesol vzácne informácie. Ďalšia príležitosť na tvorbu nedala na seba dlho čakať - ušili sme prvé kroje pre folklórny súbor Podpoľanec, ktorý k tejto histórií Novohradu pripravuje aj svoj osobitý program. Príbeh prežije a dozvedia sa o ňom mnohí ďalší ľudia. 

NIE SME V TOM SAMI

Okrem našej snahy je v Novohrade niekoľko remeselníkov, ktorí sa inšpirovali motívmi regionálnych obcí. Vytvárajú luxusné šperky, nápaditú bižutériu, výrobky z kože, textilu, či dreva. Všetci tak prispievajú k obnove kultúrnej identity a pomáhajú zachovať povedomie o bohatosti a rozmanitosti materiálnej kultúry tejto časti kraja. 

AKO SLEPÉ KURA K ZRNU

Pri tejto práci som našla naozaj poklad a áno priznávam, mám rada hĺbku a šírku života. Nahliadla som do osudu ľudí, ktorí tu sú a stále žijú, nikam nezmizli. Obce zanikli, no ich ruiny ticho svedčia o ľudskej práci, úsilí a rodoch, ktoré obývali tento kus Novohradu. 

Som nekonečnou študentkou života, preto som sa rozhodla aj pre štúdium etnológie, ktoré mi otvorilo tajné brány do srdca môjho domova, krajiny a sveta. Pochopila som lepšie svoju rodinu, celý rod z otcovej a mamkinej strany. Porozumela som "rôznym éram našich osudov" a aj to ako sa dotýkajú môjho života a celej rodiny. Vďaka za tieto spirituálno-kreatívne príležitosti. A cítim, že to aj tak ešte nie je všetko :-). 

Svetla.