O ľanovom vrecku 

29.05.2020

V článku nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky z vašej strany.


1. Čo potrebujete vedieť pred tým, ako použijete vrecko na chlieb?

Textil je najčastejšie doporučovaným materiálom na správne uskladnenie chleba. Ľan patrí medzi najstaršie rastliny, ktoré sa ešte pred časom pestovali v susednej Českej Republike. Je prirodzene antibakteriálny a rezistentný voči pliesni a peľu, preto je veľmi dobrou prírodnou voľbou pre alergikov.

2. Ako vrecko správne ošetrovať?

Pred prvým použitím doporučujeme vrecko ručne oprať a následne žehliť ešte vlhké, prípadne pod navlhčenou handričkou. Prírodné materiály vrátane ľanu sa niekedy "zbehnú" , tento postup je dobrý typ ako ho vrátiť do pôvodného stavu. Vrecko perte podľa potreby, vždy ručne do maximálnej teploty 30 °C.  Postupným praním viac zmäkne a je krajší.

3. Kde a ako správne uschovávať chlieb vo vrecku ?

Chlieb vo vrecku dobre zatiahnite a uložte ho na miesto, kde ho uschovávate obvykle ( napr. chlebník, komora, potravinová skriňa). Nenechávajte ho voľne položený na otvorenom priestore. Skladovanie chleba v minulosti a dnes je odlišné kvôli mnohým faktorom ako napríklad: vlhkosť prostredia, spracovanie chleba, kvalita ingrediencií atď. Ľan je priedušný, preto je pre správne uskladnenie dôležité zohľadniť práve aj Vašu "domácu klímu". "Finta" na uskladnenie si vyžaduje trochu trpezlivosti a skúmania prostredia, no potom pochopíte, že to nie je o vrecku a jeho nefunkčnosti, ale o prostredí, v ktorom je určitá klíma. Nižšia vlhkosť prostredia znižuje trvanlivosť chleba, nakoľko sa rýchlejšie vysušuje.

Chlieb si udržuje čerstvosť vďaka antibakteriálnym vlastnostiam ľanu a neplesnivie ani po týždni.Vo vrecku odporúčame uskladňovať chlebíky alebo pečivo najmä domácej výroby.

4. Prečo práve "ľanové" vrecko ?

Ľan je výborným prírodným materiálom a okrem toho je aj...

  • nenáročná rastlina, odolná voči škodcom. Pri jej pestovaní nie je potrebné používať pesticídy ani hnojivá a pri samotnej výrobe ľanovej tkaniny nie sú potrebné ani chemické úpravy. Preto patrí medzi ekologické tkaniny
  • prirodzene antibakteriálny a 100% prírodný, vhodný pre alergikov, rezistentný voči plesniam
  • je pevný a odolný voči oderu a aj keď na dotyk je tvrdší, postupným praním sa zmäkčuje a bieli
  • ako tkanina postrihaná na drobné kúsky v komposte rozložiteľná do 1 mesiaca
  • minulosťou overeným pomocníkom pri zdravom uskladnení chleba, či pečiva v našej domácnosti

Informácie sme čerpali v prvom rade z nášho vlastného skúmania, z dotazov a spätných väzieb našich klientov, ktoré sú pre nás nesmierne dôležité a vzácne. Prínosné sú aj rozhovory s pekármi a človečenstvom, ktoré si doma dlhoročne pečie chlieb a pečivo. Postupne si stále overujeme všetky dostupné informácie o ľane, jeho výhodách a skutočnostiach, ktoré si v praxi neustále overujeme a testujeme.

Vymeňte stovky sáčkov za jedno ľanové vrecko