Folklórne parádnice - módna prehliadka

06.12.2020

Niekedy ani netušíme, čo všetko a v kom všetkom sa spustia nové myšlienkové pochody, inšpirácie, odvaha, keď si plníme svoj vlastný sen a sme v smere svojho plynutia.

Niekedy to je tak, že sme akoby vyššou silou pridelení do udalostí, ktoré sa jednoducho "majú stať". - a to tak, aby sme veľa neriešili a nezamýšľali sa nad tým všetkým. Len to s pokorou prijali a urobili to tak najlepšie ako len vieme.-.

A tak sa nám stala naša prvá módna prehliadka na folklórnom festivale Koliesko práve tento víkend (4.8 -5.8.2017). Prehliadka folklórnych kolekcií od šikovných žien z regiónu v štyroch vstupoch počas dvoch dní. Prežili sme intenzívne dni príprav, stretnutí sa s novými skúsenosťami. Môžem povedať, že sme sa za tak krátke obdobie poriadne veľa naučili a aj zapotili :-). 

Uvedomila som si ešte viac a hlbšie to, akých úžasných ľudí mám okolo seba, koľko veľa priateľov nám drží palce, a aj to aký mám úžasný tím ľudí v našej malej firme. Všetci sme spojili sily a húževnate sme pracovali na našej ceste do cieľa.

HODINY PRÍPRAV

Pripravili sme krásnu kolekciu folkových šiat, ktoré vznikli ako výsledok veľkej vízie a sna našej dielne Manufolktúra. 

Hľadali sme riešenie ako opäť zaujať oko mladých žien, ktoré majú zmysel pre módu, folklór a tradíciu a pritom ostanú šaty jednoduché a praktické na oblečenie. Ich nosením by sme mohli opäť SPOLU všetky ženy pootvoriť dvere k tradícii a tak podporiť návrat toho, čo zaniká - či už počas Vianoc, nedieľ, rodinných osláv, svadieb, výročí alebo jarmokov a trhov v našich regiónoch.

Ukázali sme aj mladým dospievajúcim dievčatám, že jednoduché biele tričko a plátenky môžu skvele vyzerať aj s farebnou ľanovou sukňou s folklórnym nádychom. A potvrdili nám to aj mládenci, keď po nich nenápadne pokukovali očkom :-). Neodmysliteľnou súčasťou boli aj obľúbené šatinky pre dievčinky na leto - pár kúskov sme vyšperkovali do nového strihu.

Pootvorili sme dvere aj našej ďalšej srdcovke a to sú šaty na svadobnú a plesovú sezónu z brokátu. Tento rok sa na ňu poriadne pripravíme.

Týmto článkom chcem vyjadriť veľkú vďaku všetkým malým aj veľkým modelkám, organizátorom za možnosť ukázať na svetlo sveta našu tvorbu aj pri takejto príležitosti.

Obrovské Ďakujem patrí mojej šikovnej asistentke Maťke, ktorá mi trpezlivo načúvala a pretvárala predstavy do reálnej podoby. Rovnako aj Dadke, Aďke za pomoc pri práci, ktorá im padla na plecia aj za nás dve. Mužíčkovi Jurkovi za podporu a priestor, ktorý mi vytvoril na toto tvorenie a mojím dvom dievčatám za to, že sú také úžasné a živé dcérky.

Prehliadka Folklórne parádnice je v súčasnosti už tradičnou súčasťou letných festivalov a spoločenských podujatí. O ďalších ročníkoch si môžete prečítať v našom rodinnom žurnále.

Svetlana

PS: FOTO Inga Šperlová- Lučenec