Sila modrého kvietku

29.05.2020

Vedeli ste, že ľanový kvietok vydrží kvitnúť len jeden deň? Práve tento kvietok kvitol na poliach pravidelne tisícky rokov. 

Priadny ľan sa pestoval v minulosti takmer v celej Európe. Na území Slovenska sa pôvodne pestovalo viac konope ako ľanu, avšak textilná kultúra stredného Slovenska sa zakladala na ľane. Ľan nepotreboval takú dobrú pôdu ako konope a rástol aj v drsnejšom prostredí. Sial sa na jar, začiatkom mája. Starostlivosť o rastúci ľan spočívala vo vytrhávaní buriny. Súci na trhanie bol až vtedy, keď mal žlté steblá. 

"Sila, užitočnosť a krehkosť modrého kvietku sú pre nás inšpiráciou v našej každodennej práci. Už štvrtý rok pre vás šijeme ľanové vrecká na chlieb, prenos potravín, či oblečenie pre malých i veľkých. Blankytno modrá farba ľanového kvietku je odrazom nášho malého neba, v ktorom snívame svoje sny."

Spracúvanie ľanu začínalo tzv. rafaním, kedy sa oddelili tobolky so semiačkom od stebla. Následne sa máčal alebo rosil na lúkach. Po usušení nasledovalo trepanie na trlici a česanie na štetiach. Takto spracované ľanové vlákno - vyčesané sa splietalo do venca. Tu už prišiel čas na priadky. Počas dlhých zimných večerov zaberal najviac miesta v izbe tkáčsky stav a kolovrátok. Ženy si pripravili zväzok vlákien na tkanie, tzv. kúdeľ, ktorý sa upevňoval na palicu - praslicu. Priadlo sa pomocou vretena, čo bola staršia forma spriadania vlákna alebo na kolovrátku. Na priadky sa ešte začiatkom 19.storočia schádzalo ženské osadenstvo z dediny, kde sa okrem pradenia aj zabávalo, rozprávali sa rôzne príbehy a pletky z dedinského života.


Okrem domáceho pradenia sa v 17. - 18. storočí rozširovali územím Slovenska na šľachtických panstvách manufaktúry, v ktorých sa šili odevy, či uniformy. V blízkosti Lučenca to bola manufaktúra v Haliči, ktorá bola zameraná na výrobu jemných textílií. V tom čase sem prišlo okolo 150 tkáčskych majstrov z Horného Rakúska.Koniec ľanovej slávy nastal rôznymi udalosťami v našich dejinách - hospodárska kríza v 30. rokoch, druhá svetová vojna, kolektivizácia poľnohospodárstva a iné. V roku 2010 definitívne skončilo pestovanie priadneho ľanu v susedných Čechách.

"Nebo na Zemi máme niekedy pred nosom. Za krehkosťou sa ukrýva blahodárna sila. Blankytne modrý kvietok je našim bohatstvom, ktoré mladšie generácie môžu znovuobjaviť. Inšpirujme sa spoločne."

Dnes opäť navraciame svoju pozornosť k ľanu s túžbou po kvalitnom prírodnom materiáli. Preto aj nás v našej rodinnej manufaktúre inšpirovala práve táto úžasná rastlina, ktorá má vysokokvalitné vlastnosti. Okrem nich je to kus histórie každého z nás skrze poctivú prácu našich rodičov, či prarodičov. Vrecká a oblečenie z nášho rodinného podniku sú z kvalitného certifikovaného ľanu, niekoľkokrát predpieraného. Jeho kvalitu oceníte v uskladnení potravín a hlavne chleba, či pečiva. Získate zdravý obal na váš živý chlieb. Ľan si dávame tkať z fabriky, ktorá má svoju dlhoročnú tradíciu. Máme s ním už niekoľkoročné skúsenosti a za sebou množstvo spokojných zákazník

Oblečenie z prírody pre moju rodinu